Acum

Title

Artist

Acum

Super Șlagăre

19:00 21:00

Acum

Super Șlagăre

19:00 21:00

Background

SuperSonic Radio - Dante 700

Sute de evenimente au fost planificate în Italia pentru a marca cei 700 de ani de la moartea poetului naţional Dante Alighieri, în ciuda pandemiei, a anunţat ministrul Culturii, Dario Franceschini, potrivit DPA. Lecturi, expoziţii, concerte şi simpozioane se află pe lista manifestărilor planificate pe întreaga durată a anului 2021 pentru celebrarea autorului faimoasei „La Divina Comedia”.

Un moment special va avea lor pe 25 martie, când Italia marchează, ca în fiecare an, Ziua Dante, iar actorul Roberto Benigni, laureat cu Oscar, va susţine un recital de poezie. Desfăşurat la Roma, spectacolul susţinut de actorul în vârstă de 68 de ani va fi televizat.

Dante s-a născut la Florenţa în 1265 şi a murit în 1321 în oraşul Ravenna, situat în regiunea Emilia-Romagna. Ambele oraşe preconizează organizarea unor evenimente ample de celebrare, în timp ce în Roma, muzeul Scuderie del Quirinale, va organiza o expoziţie denumită ”Inferno”, care va avea vernisajul pe 5 octombrie şi va putea fi vizitată până în ianuarie 2022.

Din cauza pandemiei, doar muzeele din regiuni cu risc scăzut au permisiunea de a-şi deschide porţile. Există, de asemenea, planuri pentru redeschiderea teatrelor, cu un număr limitat de spectatori, începând cu sfârşitul lunii martie, în funcţie de bilanţul infectărilor.

Sursă știre: AGERPRES.ro

Autor: Simona Tatu

Sursă foto: desen ilustrând „Divina comedie” de Federico Zuccari, fotografie realizată de Roberto Palermo / AP


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *