Tokyo: De ce s-au costumat în Moș Crăciun motocicliștii de la „Harley Santa Club”
Scris de Andreea pe 22 decembrie 2020
Motocicliștii de la Tokyo „Harley Santa Club” au defilat cu motocicletele în capitala Japoniei pentru a crește gradul de conștientizare al abuzului asupra copiilor și pentru a livra jucării orfanilor. În acest an, evenimentul, de obicei de mare anvergură, a fost redus la aproximativ 100 de participanți, mulți purtând măști, din cauza pandemiei.
Parada motocicliștilor a fost încheiată de o jucărie ce alerga, aceasta având scopul de a atrage donații de jucării și bomboane pentru micuții care locuiesc în orfelinate.
Clubul a menționat că, din cauza restricțiilor impuse de pandemie, copiii au devenit mai vulnerabili la violența și abuzurile domestice. Takashi Mine, directorul evenimentului, a avertizat că este posibil ca părinții, după ce-și vor pierde locurile de muncă, să se descarce asupra copiilor.
Membrii cluburilor de motocicliști din întreaga lume organizează în preajma sărbătorilor de iarnă evenimente caritabile anuale, dedicate protecției copiilor și ajutării minorilor.
Sursă știre: rt.com
Sursă foto (galerie foto): rt.com/© Reuters / Issei Kato