Blugii mulați și părul lung, interzise de Kim Jong-un
Scris de Andreea pe 19 mai 2021
Dictatorul nord-coreean Kim Jong-un a interzis blugii mulați, ca efort de a ține tinerii sub control.
Despre acesta se spune că se teme de influența occidentală „decadentă” asupra tinerilor țării.
Coreea de Nord, o țară comunistă recunoscută pentru nivelul scăzut de trai, dar și pentru tirania conducătorului, a interzis blugii mulați, iar bărbații care poartă tunsori cu chică și cei care își lasă părul lung sunt considerați „dușmani ai poporului”.
Kim Jong Un, conducătorul Coreei de Nord, cunoscut pentru tirania sa, a declarat că anumite obiecte de vestimentație și părul lung purtat de bărbați reprezintă un atac împotriva comunismului și la adresa culturii naționale. Dictatorul consideră că este de datoria lui supremă să apere populația Coreei de Nord împotriva pervertirii identității comuniste, mai exact a „invaziei felului de a fi”.
Kim Jong-un, despre care se crede că este din ce în ce mai îngrijorat că va fi înlăturat de la putere, a declarat anterior că persoanele care vor îmbrățișa modele bizare ar trebui trimise în lagăre de muncă.

Sursă știre: mirror.co.uk / romaniatv.net
Sursă foto: KCNA VIA KNS/AFP via Getty Image
 
						       		 
				 
	         
	         
	         
	         
	        